V roku 2014 nás navždy opustili zahraničné i domáce legendy.

Autor: Zuzana Magová | 3.1.2015 o 2:24 | Karma článku: 3,27 | Prečítané:  971x

Rok 2014 odišiel so všetkou pompéznosťou, s úspechmi, i neúspechmi. S peknými spomienkami, i tými horšími. S nálezmi, ale aj so stratami. Za pomerne dosť veľké straty sa dajú počítať aj odchody slávnych ľudí, ktorí sa počas života stali hviezdami vo svojom obore a tým pádom aj legendami, na ktoré ľudia, ktorí ich milovali budú ešte dlho s láskou spomínať

Spomeňme aspoň niektorých, ktorí tento rok svoj boj prehrali a teraz spolu s ostatnými im podobnými osobnosťami sedia v hviezdnom nebi. Nech ich duch nikdy nestratí svoju nesmrteľnú hodnotu.

Už 2. februára nás vo veku 46 rokov navždy opustil americký herec a režisér Philip Seymour Hoffman, ktorý sa preslávil filmami ako Magnólia (1999), Capote (2005) za ktoré získal mimochodom Oscara za hlavnú úlohu, Mission Impossible III (2006) a mnohé iné. Oficiálna príčina smrti bola predávkovanie drogami. Bol nájdený mŕtvy jeho priateľom. Herec bol závislý na drogách od mladosti. Ku sklonku života im opäť prepadol.

Dňa 24. februára vo veku 69 rokov zomrel americký scenárista, režisér, producent, herec a komik Harold Ramis. Jeho najznámejšia filmová úloha bol dr. Egon Spengler v snímku Krotitelia duchov (1984), Krotitelia duchov II. (1989). Oficiálna príčina smrti bolo podľahnutie na infekciu a zápal a zlyhanie autoimunity, s ktorou bojoval od roku 2010.

Dňa 14. marca, dva dni po smrti skvelej českej režisérky Věre Chytilovej, nás vo veku 89 rokov opustil herec Otakar Brousek starší. Okrem hereckých výkonov vo filmoch ako Anjelská tvár, Svadby pána Voka, Múj brácha má príma bráchu a mnoho ďalších. Bol dlhoročným členom pražského Divadla na Vinohradech. Čím však bol najznámejším bol jeho excelentný talent v dabingu. Získal za to cenu Františka Filipovského za celoživotné majstrovstvo v dabingu. Zomrel náhle na chorobu pľúc, ktorá sa mu zhoršila.

29. apríla svoj boj s depresiami a mediálnym atakovaním vzdala aj česká speváčka Iveta Bartošová vo veku 48 rokov. V rokoch 1986, 1990 a 1991 sa stala Zlatým slávikom. Jej najznámejšími hitmi boli pieseň Léto a Tři oříšky pro popelku. Príčina smrti: samovražda na koľajniciach. Iveta jednoducho nezvládla svoje vzťahy s mužmi, a prepieranie vzťahov, ktoré riešili média v posledných rokoch jej života.

11. augusta sa podľa oficiálneho znenia rozhodol zomrieť aj americký herec a komik Robin Williams vo veku 63 rokov. Jeho herecký talent bol neopísateľný. Takmer každý film, v ktorom sa objavil bol prelomovým. Jeho úsmev a vtip patril k nemu. Bohužiaľ, len na verejnosti. V súkromí trpel podľa niektorých jeho priateľov a blízkych silnými depresiami. Preslávil sa filmami ako Dobré ráno, Vietnam (1987), Otec v sukni (1993), Noc v múzeu 2 a mnohé iné. Jeho talent a jedinečnosť bude filmovému priemyslu chýbať podobne ako všetkým, ktorí ho ako herca milovali a uznávali. Jeho odchod je veľkou stratou.

25. novembra zomrel vo veku 70 rokov český hudobný skladateľ, dirigent a príležitostný spevák Petr Hapka. Bol obrovským prínosom českej aj slovenskej filmovej hudby. Bol tvorcom hudby k viac ako 80 celovečerným i dokumentárnym filmom či televíznym seriálom napr. nezabudnuteľná Tisícročná včela, Perinbaba či Panna a netvor. Bol autorom hudby hitov ako Šťestí je krásná věc, Bude mi lehká zem a mnohé iné. Trpel na Alzheimerovu chorobu. Jeho odchod bola hrozná strata.

22. decembra, tesne pred Vianocami odišla rock and bluesová legenda Joe Cocker vo veku 70 rokov na rakovinu pľúc. Jeho najznámejšie hity boli napr. You are so beautiful, pieseň k filmu 9 a 1/2 týždňa - You can leave your hat on, či Summer in the city. Bol to umelec, ktorého je podobne ako ostatných veľká škoda.

Okrem spomínaných treba uviesť ešte niekoľko mien ľudí, ktorí tento rok zomreli: hokejista Miroslav Hlinka, futbalista Eusébio da Silva Ferreira, herec Mickey Rooeny, kolumbijský spisovateľ Gabriel García Márquez, český herec a dabér Antonín Molčík, najstarší muž sveta, američan Alexander Imich, americký hudobník Tommy Ramone a mnohí ďalší.

Svojim talentom navždy zostanú v našich spomienkach a srdciach nesmrteľnými. My smútime, no vy naďalej svieťte svojím svetlom v hviezdnom nebi, podobne ako tie hviezdy pred Vami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

SVET

Zomrela dedička L'Oréalu, najbohatšia žena sveta

Zásluhy Liliane Bettencourtovej sa ocitli v tieni afér.


Už ste čítali?